OSCARS 2015
ΒΡΑΒΕΙΑ ΟΣΚΑΡ 2015 ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ
Το "Μπέρντμαν" και "Το ξενοδοχείο Μεγάλη Βουδαπέστη" πήραν τα περισσότερα βραβεία Όσκαρ, τέσσερα το καθένα το βράδυ της Κυριακής σε μια ενθουσιώδη φανταχτερή όπως πάντα τελετή. Το "Μπέρντμαν" πήρε αυτό της Καλύτερης Ταινίας, Σκηνοθεσίας, , Κινηματογραφίας και πρωτότυπου Σεναρίου. Το «Ξενοδοχείο Μεγάλη Βουδαπέστη» κέρδισε για το σχεδιασμό της Παραγωγής, για τα Κοστούμια, την πρωτότυπη Μουσική και το Μακιγιάζ. Το Boyhood έφυγε από την τελετή με ένα μόλις βραβείο, αυτό του καλύτερου δεύτερου Γυναικείου ρόλου για την Πατρίτσια Αρκέτ, η οποία έβγαλε έναν παθιασμένο λόγο για τα γυναικεία δικαιώματα και καταχειροκροτήθηκε.
Ο Νιλ Πάτρικ Χάρις είχε μια ικανοποιητική επίδοση ιδιαίτερα στην αρχή της τελετής, κατόπιν επέλεξε μια πιο επίπεδη παρουσίαση, μέχρι που πήρε τα πάνω του ξανά για να μας παρουσιαστεί με μόνο το εσώρουχό του πάνω στην σκηνή, προς τιμή του Birdman!
Οι άλλοι μεγάλοι νικητές της βραδιάς ήταν ο Έντι Ρέντμαγιερν, ο οποίος κέρδισε το βραβείο καλύτερου ηθοποιού για την "Θεωρία των Πάντων", ο Τζ.Κ.Σίμονς το βραβείο του καλύτερου Δεύτερου Αντρικού ρόλου για το "Whiplash" και φυσικά η Τζούλιαν Μουρ για το “ Still Alice”.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα :
Καλύτερη Ταινία: «Birdman»
Σκηνοθεσία: Αλεχάντρο Γκονζάλες Ινιάριτου, «Birdman»
A' Ανδρικός Ρόλος: Έντι Ρέντμεϊν, «Η θεωρία των πάντων»
Α' Γυναικείος Ρόλος: Τζούλιαν Μουρ, «Still Alice»
B' Ανδρικός Ρόλος: Τζέι Κέι Σίμονς, «Whiplash»
Β' Γυναικείος Ρόλος: Πατρίσια Αρκέτ, «Boyhood»
Κοστούμια: Μιλένα Κανονέρο, «The Grand Budapest Hotel»
Μακιγιάζ και Κομμώσεις: Φράνσις Χάνον, Μαρκ Κούλιερ, «The Grand Budapest Hotel»
Ξενόγλωσση Ταινία: «Ida» του Πάβελ Παβλικόφσκι
Πρωτότυπο Σενάριο: Αλεχάντρο Ινιάριτου, Νίκολας Τζιακομπόνε, Αλεξάντερ Ντινελάρις, Αρμάντο Μπο, «Birdman»
Φωτογραφία: Εμάνουελ Λουμπέσκι, «Birdman»
Διασκευασμένο Σενάριο: Γκρέιαμ Μουρ, «Το παιχνίδι της μίμησης»
Καλύτερη Ταινία Animation: «Big Hero 6»
Μιξάζ Ηχου: Κρεγκ Μαν, Μπεν Γουίλκινς, Τόμας Κέρλι, «Whiplash»
Τραγούδι: «Glory» από την ταινία «Selma»
Ντοκιμαντέρ: «Citizenfour»
Ειδικά Εφέ: Ιαν Χάντερ, Σκοτ Φίσερ, Αντριου Λόκλεϊ, Πολ Φράνκλιν, «Interstellar»
Μοντάζ: Τομ Κρος, «Whiplash»
Μικρού Μήκους Ταινία: «The Phone Call»
Μικρού Μήκους Ντοκιμαντέρ: «Crisis Hotline: Veterans Press 1»
Μοντάζ Ηχου: Αλαν Ρόμπερτ Μάρεϊ, Μπαμπ Ασμαν, «American Sniper»
Μικρού Μήκους Animation: «Feast»
Καλλιτεχνική Διεύθυνση: Ανταμ Στόκχαουζεν, Ανα Πίνοκ, «The Grand Budapest Hotel»
Μουσική: Αλεξάντρ Ντεσπλά, «The Grand Budapest Hotel»
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΟΙ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΟΣΚΑΡ 2015
H 87η τελετή απονομής θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 22 Φεβρουαρίου στο Dolby Theatre του Χόλυγουντ, με παρουσιαστή τον Αμερικανό ηθοποιό Νιλ Πάτρικ Χάρις.
Καλύτερη Ταινία
American Sniper (Ελεύθερος Σκοπευτής)
Birdman ή Η Απρόσμενη Αρετή της Αφέλειας
Boyhood (Μεγαλώνοντας)
Grand Budapest Hotel (Ξενοδοχείο Μεγάλη Βουδαπέστη)
The imitation game (Το Παιχνίδι της Μίμησης)
Selma
The theory of everything (Η Θεωρία των Πάντων)
Whiplash (Χωρίς Μέτρο)
Καλύτερη Σκηνοθεσία
Alejandro Gonzalez Inarritu - Birdman ή Η Απρόσμενη Αρετή της Αφέλειας
Richard Linklater - Μεγαλώνοντας
Bennett Miller - Foxcatcher
Wes Anderson - Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum - Το Παιχνίδι της Μίμησης
Alejandro Gonzalez Inarritu - Birdman ή Η Απρόσμενη Αρετή της Αφέλειας
Richard Linklater - Μεγαλώνοντας
Bennett Miller - Foxcatcher
Wes Anderson - Grand Budapest Hotel
Morten Tyldum - Το Παιχνίδι της Μίμησης
Καλύτερος Α΄ Ανδρικός Ρόλος
Steve Carell - Foxcatcher
Bradley Cooper - Ελεύθερος Σκοπευτής
Benedict Cumberbatch - Το Παιχνίδι της Μίμησης
Michael Keaton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Eddie Redmayne -The Theory of Everything
Steve Carell - Foxcatcher
Bradley Cooper - Ελεύθερος Σκοπευτής
Benedict Cumberbatch - Το Παιχνίδι της Μίμησης
Michael Keaton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Eddie Redmayne -The Theory of Everything
Καλύτερος Α΄ Γυναικείος Ρόλος
Marion Cotillard - Two Days, One Night
Felicity Jones - The Theory of Everything
Julianne Moore - Still Alice
Rosamund Pike - Gone Girl
Reese Witherspoon - Wild
Marion Cotillard - Two Days, One Night
Felicity Jones - The Theory of Everything
Julianne Moore - Still Alice
Rosamund Pike - Gone Girl
Reese Witherspoon - Wild
Καλύτερος Β΄ Ανδρικός Ρόλος
Robert Duvall - The Judge
Ethan Hawke - Boyhood
Edward Norton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Mark Ruffalo - Foxcatcher
J.K. Simmons - Χωρίς Μέτρο
Robert Duvall - The Judge
Ethan Hawke - Boyhood
Edward Norton - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Mark Ruffalo - Foxcatcher
J.K. Simmons - Χωρίς Μέτρο
Καλύτερος Β΄ Γυναικείος Ρόλος
Patricia Arquette - Boyhood
Laura Dern - Wild
Keira Knightley - Το Παιχνίδι της Μίμησης
Emma Stone - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Meryl Streep - Into the Woods
Patricia Arquette - Boyhood
Laura Dern - Wild
Keira Knightley - Το Παιχνίδι της Μίμησης
Emma Stone - Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Meryl Streep - Into the Woods
Καλύτερο Αυθεντικό Σενάριο
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
Boyhood - Richard Linklater
Foxcatcher - E. Max Frye & Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson & Hugo Guinness
Nightcrawler - Dan Gilroy
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
Boyhood - Richard Linklater
Foxcatcher - E. Max Frye & Dan Futterman
The Grand Budapest Hotel - Wes Anderson & Hugo Guinness
Nightcrawler - Dan Gilroy
Καλύτερο Διασκευασμένο Σενάριο
Ελεύθερος Σκοπευτής - Jason Hall
Το Παιχνίδι της Μίμησης - Graham Moore
Inherent Vice - Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything - Anthony McCarten
Χωρίς Μέτρο - Damien Chazelle
Ελεύθερος Σκοπευτής - Jason Hall
Το Παιχνίδι της Μίμησης - Graham Moore
Inherent Vice - Paul Thomas Anderson
The Theory of Everything - Anthony McCarten
Χωρίς Μέτρο - Damien Chazelle
Καλύτερη Ταινία Κινουμένων Σχεδίων
Big Hero 6 - Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
The Boxtrolls - Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
How to Train Your Dragon 2 - Dean DeBlois and Bonnie Arnold
Song of the Sea - Tomm Moore and Paul Young
The Tale of the Princess Kaguya - Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura
Big Hero 6 - Don Hall, Chris Williams and Roy Conli
The Boxtrolls - Anthony Stacchi, Graham Annable and Travis Knight
How to Train Your Dragon 2 - Dean DeBlois and Bonnie Arnold
Song of the Sea - Tomm Moore and Paul Young
The Tale of the Princess Kaguya - Isao Takahata and Yoshiaki Nishimura
Καλύτερη Ξενόγλωσση Ταινία
Ida (Πολωνία)
Leviathan (Ρωσία)
Tangerines (Εσθονία)
Timbuktu (Μαυριτανία)
Wild Tales (Αργεντινή)
Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
CitizenFour
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga
Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper (La Parka)
White Earth
Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους
Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)
Parvaneh
The Phone Call
Καλύτερη Φωτογραφία
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Emmanuel Lubeski
The Grand Budapest Hotel - Robert Yeoman
Ida - Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
Mr. Turner - Dick Pope
Unbroken - Roger Deakins
Καλύτερη Μουσική
The Grand Budapest Hotel - Alexandre Desplat
Το Παιχνίδι της Μίμησης - Alexandre Desplat
Interstellar - Hans Zimmer
Mr. Turner - Gary Yershon
The Theory of Everything - Jóhann Jóhannsson
Καλύτερο Μοντάζ
Ελεύθερος Σκοπευτής - Joel Cox and Gary D. Roach
Boyhood - Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel - Barney Pilling
Το Παιχνίδι της Μίμησης - William Goldenberg
Χωρίς Μέτρο - Tom Cross
Ida (Πολωνία)
Leviathan (Ρωσία)
Tangerines (Εσθονία)
Timbuktu (Μαυριτανία)
Wild Tales (Αργεντινή)
Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους
CitizenFour
Finding Vivian Maier
Last Days in Vietnam
The Salt of the Earth
Virunga
Καλύτερο Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους
Crisis Hotline: Veterans Press 1
Joanna
Our Curse
The Reaper (La Parka)
White Earth
Καλύτερη Ταινία Μικρού Μήκους
Aya
Boogaloo and Graham
Butter Lamp (La Lampe au Beurre de Yak)
Parvaneh
The Phone Call
Καλύτερη Φωτογραφία
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) - Emmanuel Lubeski
The Grand Budapest Hotel - Robert Yeoman
Ida - Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
Mr. Turner - Dick Pope
Unbroken - Roger Deakins
Καλύτερη Μουσική
The Grand Budapest Hotel - Alexandre Desplat
Το Παιχνίδι της Μίμησης - Alexandre Desplat
Interstellar - Hans Zimmer
Mr. Turner - Gary Yershon
The Theory of Everything - Jóhann Jóhannsson
Καλύτερο Μοντάζ
Ελεύθερος Σκοπευτής - Joel Cox and Gary D. Roach
Boyhood - Sandra Adair
The Grand Budapest Hotel - Barney Pilling
Το Παιχνίδι της Μίμησης - William Goldenberg
Χωρίς Μέτρο - Tom Cross
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΟΣΚΑΡ ΚΙΝΟΥΜΕΝΩΝ ΣΧΕΔΙΩΝ
Είκοσι ταινίες συμμετέχουν στην κούρσα για τις υποψηφιότητες όσκαρ στην κατηγορία κινουμένων σχεδίων. Αυτές είναι οι είκοσι ταινίες:
Big Hero 6
The Book of Life
The Boxtrolls
Cheatin
Giovanni’s Island
Henry & Me
The Hero of Color City
How to Train Your Dragon 2
Jack and the Cuckoo-Clock Heart
Legends of Oz: Dorothy’s Return
The Lego Movie
Minuscule – Valley of the Lost Ants
Mr. Peabody & Sherman
Penguins of Madagascar
The Pirate Fairy
Planes: Fire & Rescue
Rio 2
Rocks in My Pockets
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya
The Book of Life
The Boxtrolls
Cheatin
Giovanni’s Island
Henry & Me
The Hero of Color City
How to Train Your Dragon 2
Jack and the Cuckoo-Clock Heart
Legends of Oz: Dorothy’s Return
The Lego Movie
Minuscule – Valley of the Lost Ants
Mr. Peabody & Sherman
Penguins of Madagascar
The Pirate Fairy
Planes: Fire & Rescue
Rio 2
Rocks in My Pockets
Song of the Sea
The Tale of the Princess Kaguya
Να
σημειώσουμε πως οι υποψηφιότητες για την απονομή των 87ων Όσκαρ θα
ανακοινωθούν ζωντανά την Πέμπτη 15 Ιανουαρίου 2015, στις 5:30 π.μ. ώρα
Ειρηνικού, στο Samuel Goldwyn Theater της Ακαδημίας.
Η
τελετή των Oscars θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2015,
στο Dolby Theatrer του Hollywood & Highland Center στο Χόλιγουντ και
θα μεταδοθεί ζωντανά από το τηλεοπτικό δίκτυο ABC. Η βραδιά των Όσκαρ
θα μεταδοθεί ζωντανά σε περισσότερες από 225 χώρες απ' όλο τον κόσμο.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ο Neil Patrick Harris θα είναι ο οικοδεσπότης της 87ης τελετής των Όσκαρ.
...................................................................................................................................................
Συμμετοχές για τις υποψηφιότητες στην κατηγορία καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας
Ένας πολύ μεγάλος αριθμός χωρών έχει υποβάλλει συμμετοχή για να διεκδικήσει το όσκαρ στην 87η τελετή της Ακαδημίας, στην κατηγορία Ξενόγλωσσης Ταινίας. Οι 83 χώρες που θα συμμετάσχουν αποτελεί αριθμό ρεκόρ στην ιστορία του θεσμού. Για πρώτη φορά μάλιστα θα συμμετάσχουν η Μάλτα, το Κοσσυφοπέδιο, η Μαυριτανία και ο Παναμάς, ενώ η Ελλάδα συμμετέχει με την Μικρά Αγγλία του Παντελή Βούλγαρη. Συγκεκριμένα οι συμμετοχές για τις υποψηφιότητες είναι οι εξής:
Aφγανιστάν, "A Few Cubic Meters of Love," Jamshid Mahmoudi
Aργεντινή, "Wild Tales," Damián Szifrón
Αυστραλία, "Charlie's Country," Rolf de Heer
Αυστρία, "The Dark Valley," Andreas Prochaska
Αζαρμπαιτζάν, "Nabat," Elchin Musaoglu
Μπαγκλαντές, "Glow of the Firefly," Khalid Mahmood Mithu
Βέλγιο, "Two Days, One Night," Jean-Pierre Dardenne and Luc Dardenne
Βολιβία, "Forgotten," Carlos Bolado
Βοζνία-Ερζεγοβίνη, "With Mom," Faruk Loncarevic
Βραζιλία, "The Way He Looks," Daniel Ribeiro
Βουλγαρία, "Bulgarian Rhapsody," Ivan Nitchev
Καναδάς, "Mommy," Xavier Dolan
Χιλή, "To Kill a Man," Alejandro Fernández Almendras
Κίνα, "The Nightingale," Philippe Muyl
Κολομβία, "Mateo," María Gamboa
Κόστα Ρίκα, "Red Princesses," Laura Astorga Carrera
Κροατία, "Cowboys," Tomislav Mršic
Κούβα, "Conducta," Ernesto Daranas Serrano
Δημοκρατία της Τσεχίας, "Fair Play," Andrea Sedlácková
Δανία, "Sorrow and Joy," Nils Malmros
Δομινικανική Δημοκρατία, "Cristo Rey," Leticia Tonos
Εκουαντόρ, "Silence in Dreamland," Tito Molina
Αίγυπτος, "Factory Girl," Mohamed Khan
Εσθονία, "Tangerines," Zaza Urushadze
Αιθιοπία, "Difret," Zeresenay Berhane Mehari
Φιλανδία, "Concrete Night," Pirjo Honkasalo
Γαλλία, "Saint Laurent," Bertrand Bonello
Γεωργία, "Corn Island," George Ovashvili
Γερμανία, "Beloved Sisters," Dominik Graf
Ελλάδα, "Little England," Pantelis Voulgaris
Χονγκ Κόνγκ, "The Golden Era," Ann Hui
Ουγκαρία, "White God," Kornél Mundruczó
Ισλανδία, "Life in a Fishbowl," Baldvin Zophoníasson
Ινδία, "Liar's Dice," Geetu Mohandas
Ινδονησία, "Soekarno," Hanung Bramantyo
Ιραν, "Today," Reza Mirkarimi
Ιρακ, "Mardan," Batin Ghobadi
Ιρλανδία, "The Gift," Tom Collins
Ισραιλ, "Gett, the Trial of Viviane Amsalem," Ronit Elkabetz and Shlomi Elkabetz
Ιταλία, "Human Capital," Paolo Virzì
Ιαπωνία, "The Light Shines Only There," Mipo O
Κόσσοβο, "Three Windows and a Hanging," Isa Qosja
Κιργκιστάν, "Kurmanjan Datka Queen of the Mountains," Sadyk Sher-Niyaz
Λεττονία, "Rocks in My Pockets," Signe Baumane
Λίβανος, "Ghadi," Amin Dora
Λιθουανία, "The Gambler," Ignas Jonynas
Λουξεμβούργο, "Never Die Young," Pol Cruchten
Μακεδονία, "To the Hilt," Stole Popov
Μάλτα, "Simshar," Rebecca Cremona
Μαυριτανία, "Timbuktu," Abderrahmane Sissako
Μεξικό, "Cantinflas," Sebastián del Amo
Μόλδοβα, "The Unsaved," Igor Cobileanski
Μαυροβούνιο, "The Kids from the Marx and Engels Street," Nikola Vukcevic
Μαρόκο, "The Red Moon," Hassan Benjelloun
Νεπάλ, "Jhola," Yadav Kumar Bhattarai
Ολλανδία, "Accused," Paula van der Oest
Νέα Ζιλανδία, "The Dead Lands," Toa Fraser
Νορβιγία, "1001 Grams," Bent Hamer
Πακιστάν, "Dukhtar," Afia Nathaniel
Παλεστίνη, "Eyes of a Thief," Najwa Najjar
Παναμάς, "Invasion," Abner Benaim
Περού, "The Gospel of the Flesh," Eduardo Mendoza
Φιλιπίνες, "Norte, the End of History," Lav Diaz
Πολονία, "Ida," Pawel Pawlikowski
Πορτογαλλία, "What Now? Remind Me," Joaquim Pinto
Ρουμανία, "The Japanese Dog," Tudor Cristian Jurgiu
Ρωσσία, "Leviathan," Andrey Zvyagintsev
Σερβία, "See You in Montevideo," Dragan Bjelogrlic
Σιγκαπούρη, "Sayang Disayang," Sanif Olek
Σλοβακία, "A Step into the Dark," Miloslav Luther
Σλοβενία, "Seduce Me," Marko Šantic
Νότια Αφρική, "Elelwani," Ntshavheni Wa Luruli
Νότια Κορέα, "Haemoo," Shim Sung-bo
Ισπανία, "Living Is Easy with Eyes Closed," David Trueba
Σουιδία, "Force Majeure," Ruben Östlund
Ελβετία, "The Circle," Stefan Haupt
Ταϊβάν, "Ice Poison," Midi Z
Ταιλάνδη, "The Teacher’s Diary," Nithiwat Tharathorn
Τουρκία, "Winter Sleep," Nuri Bilge Ceylan
Ουκρανία, "The Guide," Oles Sanin
Αγγλία, "Little Happiness," Nihat Seven
Ουρουγουάη, "Mr. Kaplan," Álvaro Brechner
Βενεζουέλα, "The Liberator," Alberto Arvelo
Να
σημειώσουμε πως οι υποψηφιότητες για την απονομή των 87ων Όσκαρ θα
ανακοινωθούν ζωντανά την Πέμπτη 15 Ιανουαρίου 2015, στις 5:30 π.μ. ώρα
Ειρηνικού, στο Samuel Goldwyn Theater της Ακαδημίας.
Η
τελετή των Oscars θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 2015,
στο Dolby Theatrer του Hollywood & Highland Center στο Χόλιγουντ και
θα μεταδοθεί ζωντανά από το τηλεοπτικό δίκτυο ABC. Η βραδιά των Όσκαρ
θα μεταδοθεί ζωντανά σε περισσότερες από 225 χώρες απ' όλο τον κόσμο.